DVĢ skolēniem labi sasniegumi starptautiskā izglītības kvalitātes pētījumā

Latvijas Universitātē (LU) notika Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) starptautiskā izglītības kvalitātes pētījuma (PISA) rezultātu prezentācija "Latvijas skolēnu kompetence matemātikā, dabaszinātnēs un lasīšanā starptautiskā salīdzinājumā".

Pētnieki iepazīstināja ar vairāku gadu garumā veiktā starptautiskā pētījuma pirmajiem rezultātiem 15 gadīgo skolēnu matemātikas, dabaszinātņu un lasīšanas prasmēs. Šajā pētījumā piedalījās 65 pasaules valstis.

Ar prieku uzzinājām, ka šajā pētījumā 215 Latvijas skolu starpā esam 5.vietā. Tas ir pierādījums gan skolēnu nopietnajai attieksmei, gan skolotāju pamatīgajam darbam, gan arī vecāku līdzdalībai izglītības procesā. Iepazīstoties ar pētījuma uzdevumiem, jāsecina, ka skolēnu vispusīgā attīstība ir pamats šim augstajam sasniegumam. Nez vai būtu iespējams labi risināt pētījuma uzdevumus, ja skolēniem nebūtu bijis iespējams izdzīvot dažādas situācijas gan mācību ekskursijās, gan praktiskos uzdevumos un darbos, gan mākslinieciskajā pašdarbībā un citās ārpusklases aktivitātēs. Pētījuma uzdevumi prasīja pamatīgu dzīves izpratni un teorētisko zināšanu izmantošanu praktisku situāciju risināšanā.

Pētnieki uzsver arī rezultātu atšķirības, piemēram, lauku skolu un galvaspilsētas ģimnāziju skolēnu sasniegumos par labu pēdējiem.

Avots: PISA pētījums: Latvijas skolēnu zināšanu līmenis turpina uzlaboties. (skat. tiešsaistē http://sf.viaa.gov.lv/lat/aktualitates/?text_id=395 17.12.2013.)

Pētījuma rezultāti uzrāda, ka skolēnu sasniegumi kopumā uzlabojas un pēc daudziem rādītājiem Latvija atbilst vidējam OECD līmenim, tomēr atsevišķās jomās ir nepieciešami mērķtiecīgi uzlabojumi. Tostarp jānodrošina arī turpmāka Latvijas izglītības kvalitātes paaugstināšanās kopumā - atbalstot un pilnveidojot izglītību lauku skolas (t.sk. sakārtojot skolotāju algu sistēmu un izglītības iestāžu tīklu), pastiprinot darbu ar izcilajiem skolēniem, pievēršot papildus uzmanību zēnu sasniegumiem, izmantojot un izplatot ģimnāziju pieredzi un iespējas kvalitatīvas izglītības nodrošināšanā, novērtējot un atbalstot skolotāju profesiju, izglītību un tālākizglītību, lai skolām piesaistītu jaunus, talantīgus pedagogus.

Video no pētījuma rezultātu prezentācijas pasākuma: http://www.lu.lv/par/mediji/video/pasakumi/2013/oecd/

Pētījuma saturs ar komentāru: http://www.ipi.lu.lv/uploads/media/OECD_starptautiskie_izglitibas_vides_un_skolenu_novertesanas_petijumi.pdf

Sagatavoja direktore Inese Didže

Jautājumi, komentāri par rakstu
 

ZIŅAS sadaļā CITAS AKTIVITĀTES