Vidusskolēni tiekas ar žurnālistiem, lai apgūtu medijpratību

Latvijā sākušās medijpratības projekta "Pilna doma" nodarbības, kuru ietvaros mediju nozares profesionāļi iecerējuši tikties ar vairāk nekā 300 jauniešiem un viņu pedagogiem no 46 Latvijas vidusskolām. Projekta "Pilna doma" mērķis ir palīdzēt jauniešiem uzzināt, kā plašajā informācijas klāstā atpazīt melu ziņas, propagandu un slēpto reklāmu, kā izvērtēt, kuriem medijiem var uzticēties, un mudināt pašus kļūt par gudriem satura veidotājiem.

Projektu īsteno Baltijas Mediju izcilības centrs. Tā izpilddirektore Rita Ruduša norāda, ka, piedaloties mediju pratības konkursā un strādājot ar mentoriem, jaunieši iegūst vērtīgas un paliekošas iemaņas. "Pirmkārt, jaunieši trenē kritiskās domāšanas "muskuļus", proti, spēju atšķirt kvalitatīvu informāciju no nekvalitatīvas vai manipulatīvas. Otrkārt, viņi uzspicē savas stāstnieka spējas, kas dzīvē būs noderīgas," saka Ruduša.

Mediju pratības konkurss "Pilna doma" saņēmis 70 komandu pieteikumus no 46 vidējās izglītības iestādēm. Jauniešu iesūtītās idejas atklāj, ka vidusskolēni vēlas pētīt visplašāko tematu loku, sākot ar negodīgu praksi skolēnu ēdināšanā un mācību e-grāmatu neesamību, beidzot ar bezpajumtniekiem, metro atjaunošanu un attieksmi pret oligarhu sarunām.

Pie vidusskolēniem Dobeles Valsts ģimnāzijā 5. februārī viesojās Latvijas Radio Ziņu dienesta producente Rudīte Spakovska, kura ar jauniešiem no Dobeles Valsts ģimnāzijas, Auces vidusskolas, Pilsrundāles vidusskolas, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas saistoši runāja par medijpratības, t.i., kritiskās domāšanas izkopšanu attiecībā uz digitālajā vidē pieejamo informāciju. Lai tiktos ar mediju profesionāļiem, skolēniem bija jāiesūta sava žurnālistikas darba ideja, kuru viņi būtu gatavi realizēt konkursa ietvaros.  Pasākuma otrajā daļā skolēni prezentēja ieceres, ko viņi gribētu īstenot savā žurnālistikas darbā.

Dobeles ģimnāzisti pētīs skolēnu formas tērpa nozīmi

Dobeles Valsts ģimnāzijas komanda, kurā darbojas audzēkņi Ineta Buivide (10.A1 klase), Alise Štāle, Mirdza Alise Preisa, Jānis Tomass Preiss (11.BK klase) un Ieva Annija Eihmane (11.A1 klase), prezentēja savu ieceri žurnālistikas darbam  par skolēnu formas apģērba nozīmi.

Skolotāja Aija Štāle, kura koordinē komandas darbu, pastāstīja, ka dobelnieku komanda iekļuvusi starp trim veiksmīgākajām, kuras turpinās īstenot savu ieceri projekta mentores Rudītes Spakovskas vadībā. Līdz marta beigām taps video sižets ar infografikas piemēriem par skolēnu formas apģērba nepieciešamību un citiem aspektiem, kas saistās ar šo tematu.

Sižeta veidošanas procesā iecerētas intervijas ar ģimnāzijas absolventiem, kuri savulaik parakstījusies par skolēnu formas tērpa ieviešanu; ar absolventiem, kuri skolas laikā nēsājuši formu. Plānota elektroniska skolasbiedru aptauja par šo tematu, vienlaikus izzinot arī skolēnu alternatīvos ieteikumus. Iespējami pilnīgākam termata atklāstam komandas dalībnieki  paredzējuši iepazīties ar pieredzi citās skolās, kurās arī ieviests vienots skolēnu formas tērps.

Viena no ieceres īstenotājām Ieva Annija Eihmane bilda, ka darba mērķis ir izpētīt iemeslus, kādēļ daudziem ģimnāzijas audzēkņiem formas tērps nepatīk, kas ir mainījies, kopš pirms aptuveni desmit gadiem, kad ideju par vienotu formas apģērbu ģimnāzistiem vairums atbalstīja, tas tika ieviests.

Mediju pratības konkursa "Pilna doma" darbus vērtēs žūrija, kurā strādās Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Anda Rožukalne, mediju eksperte Olga Proskurova, laikraksta "Neatkarīgās Tukuma Ziņas" galvenā redaktore Ivonna Plaude, Latvijas Radio 4 direktore Ilona Madesova, portāla LSM.lv galvenā redaktore Marta Cerava, biedrības Avantis radošā direktore Ilona Bičevska, British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča un ASV Vēstniecības Latvijā Preses un kultūras nodaļas vadītājs Čads Tvitijs.

Uz noslēguma pasākumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 2018. gada 13. aprīlī tiks aicinātas 20 komandu, un uzvarētāju darbi tiks publicēti sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.

Lai mūsu ģimnāzistiem izdodas!

Sagatavoja informātikas laborante Sarmīte Šmite

Projekta "Pilna doma" koordinatoru foto

Ar vidusskolēniem tikās un žurnālistikas darbu ieceru prezentācijas analizēja Latvijas Radio Ziņu dienesta producente, projekta mentore Rudīte Spakovska.

Dobeles ģimnāzistes Ineta Buivide (no kreisās), Alise Štāle, Mirdza Alise Preisa un Ieva Annija Eihmane prezentē sava žurnālistikas darba ieceri.

atpakaļ
Jautājumi, komentāri par rakstu