Teicami panākumi pirmās palīdzības sniegšanas sacensībās

27. septembrī DJIVC aktivitāšu mājā "Zaļkalni" un  tās apkaimē norisinājās Dobeles novada un apkārtnes jauniešu Pirmās palīdzības sniegšanas sacensības, ko rīkoja biedrība "Jauniešu izglītības un iniciatīvu centrs "Saspraude"" sadarbībā ar Dobeles Jaunatnes iniciatīvu un veselības centru un Latvijas Sarkanā Krusta Dobeles komiteju. Dalībnieku vecums bija no 13 līdz 19 gadiem. Dobeles Valsts ģimnāziju sacensībās pārstāvēja trīs komandas:  10. – 12. klašu grupā un "Medikopteri" un "Jaunie mediķi" 7.-9. klašu grupā skolas medmāsas Intas Dēliņas un direktores vietnieces Kristīnes Pakules vadībā.

Sacensības tiek rīkotas ar mērķi padziļināt skolēnu priekšstatu pr pirmās palīdzības būtību un savlaicīgas sniegšanas nozīmi ikdienas situācijās; veicināt līdzcietības un atbildības nostiprināšanu jauniešos; atraisīt vēlmi un drosmi palīdzēt cietušajam dzīvībai un veselībai kritiskās situācijās, kā arī padziļināt skolēnu teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas minimālās palīdzības sniegšanā.

Dalībniekiem vajadzēja parādīt savas zināšanas par pirmās palīdzības paņēmieniem cietušā stāvokļa atvieglošanai, kā arī praktiski darboties pie ievainojumiem sadzīvei pietuvinātās situācijās – automašīnas, motocikla avārijās. Skolēni savas prasmes pārbaudīja 12 etapos, tāpēc zināt un prast vajadzēja krietni daudz. Piemēram: kā palīdzēt diabēta slimniekam, ko darīt epilepsijas lēkmes gadījumā; zināt pazīmes, kas liecina par insultu, un sniegt nekavējošu palīdzību. Statistu izspēlētās situācijās vajadzēja prast apturēt deguna asiņošanu, skalot aci ar vēsu, tekošu ūdeni un pārsiet ar sausu pārsēju abas acis, ja acī iekļuvusi ķīmiska viela. Skolēni rādīja, kā prot rīkoties dažādu traumu gadījumā (kaulu lūzumi, kritiens no augstuma, pirkstu amputācija, svešķermenis brūcē, elektrotrauma).

Katram dalībniekam bija jāzina glābšanas ķēdītes pamatprincipi - darbības, kas tiek veiktas, lai izglābtu cietušo. Tās ir:


 1. – tūlītējie pasākumi: briesmu avota novēršana (gāzes noslēgšana, liesmu novēršana, elektrības atslēgšana, brīdinājuma zīmju izvietošana); dzīvības glābšanas pasākumi – asiņošanas apturēšana, atdzīvināšanas uzsākšana.
 2. – ātrās palīdzības izsaukšana secībā – kur noticis negadījums, kas noticis, cik cietušo vai saslimušo. Svarīgi ir nepārtraukt sarunu, pirms to nav izdarījis dienesta dispečers.
 3. – cietušā aprūpe. Pirmā palīdzība līdz ātrās palīdzības ierašanās brīdim. Jāatceras, ka, sniedzot palīdzību, ar cietušo ir jārunā, turklāt mierīgi un pārliecinoši. Nedrīkst cietušo atstāt bez ievērības.

Pēc visu rezultātu izvērtēšanas DVĢ var lepoties ar divu komandu iegūtajām 1. vietām un zelta medaļām. Uzvaru savā grupā izcīnīja 10. – 12. klašu komanda (Guna Una Jāzepa, Evita Pālīte, Kristiāns Kelerts, Vanesa Tarasova, Marija Ņikitina, rezereviste Esmeralda Grīva, kapteine Ilona Batjušenko). 7. – 9. klašu grupā 1. vietā ierindojās "Medikopteri" (Nanija Kancāne, Annija Blumfelde, Annija Grinšpone, Daniels Sāvičs, Kristaps Dūzis, kapteinis Eduards Liepiņš), turklāt ar 5 punktu pārsvaru apsteidzot 10. – 12. klašu komandu un iegūstot tiesības startēt Republikāniskajās skolēnu Pirmās palīdzības sniegšanas sacensībās 2019. gadā. Savukārt "Jaunie mediķi" (Rēzija Marta Spudas, Laura Lauciņa, Maira Cine, Kellija Ieva Meiere, Evelīna Esmeralda Vidiņa, rezervists Roberts Niklāvs Zīverts, komandas kapteine Alīna Dubrovska) izcīnīja 3. vietu. Malači!

Komandas saka paldies Sarmītei Lucauai par atbalstu teorētisko un praktisko iemaņu apgūšanā.

Jāpiebilst, ka neilgi pirms novada sacensībām, 15. septembrī, notika Republikāniskās skolēnu pirmās palīdzības sniegšanas sacensības, kurās piedalījās komandas no visas Latvijas, tostarp arī Dobeles Valsts ģimnāzijas. Šogad sacensības tika organizētas Nacionālajā Rīgas Zooloģiskajā dārzā, tāpēc daudzos etapos dalībniekiem bija jātiek galā ar dzīvnieku izraisītām traumām. Ģimnāzijas skolēni šajās sacensībās 16 komandu konkurencē ieguva 5. vietu. Lai gan kopvērtējumā citu dalībnieku prasmes bija augstākas, neviena cita komanda neprata tik labi kā mūsu ģimnāzijas jaunieši atpazīt insultu un palīdzēt cietušajai. Uzslavas no vairākiem tiesnešiem tika saņemtas par mūsu komandas darbu un kapteiņa Eduarda Liepiņa spēju novērtēt situāciju un vadīt savu vienību.

Ceru, ka skolēni, kuri piedalījušies pirmās palīdzības sniegšanas sacensībās, būs iejūtīgi, droši, zinoši, nebaidīsies kritiskā situācijā pajautāt cilvēkam, kas noticis. Jau tas vien, ka jauniešiem ir interese un vēlme zināt, kā palīdzēt nelaimē nonākušam, ir vērtība.

DVĢ medmāsas Intas Dēliņas informāciju sagatavoja laborante Sarmīte Šmite

Foto no sacensību dalībnieku albuma

Ģimnāzisti sniedz pirmo palīdzību "avārijā cietušajiem".

Ir gūta "trauma".

Apbalvojumi godam nopelnīti.

atpakaļ
Jautājumi, komentāri par rakstu
 
 • 26.12.2022 0214
  Laba diena,
  Esmu Juris Grišins, vēlos godprātīgi ieguldīt Jūsu biznesā. Man ir pamatkapitāls ienesīgai investīcijai. Es piedāvāju arī privātus komerciālus un personiskus aizdevumus ar ļoti zemām gada procentu likmēm līdz 3% gada atmaksas perioda jebkurai pasaules daļai. Maksimālā finansējuma summa ir 100 miljoni USD.
  Jūs varat sazināties ar māmiņām: https://www.ortexfinance.com/
  E-pasts: info@ortexfinance.com
  Ortex Finance3278