Skatuves runas konkursa veiksminieki tikās Nacionālajā Bibliotēkā

"Valsts izglītības satura centrs 2018. gadā organizēja skolēnu skatuves runas konkursu ar mērķi, izmantojot vārda mākslas spēku, izkopt skolēnos nacionālo identitāti, veicināt emocionālo un radošo pašizpausmi, sekmēt interesi par latviešu literatūras mantojumu un devumu latviešu nacionālās kultūras veidošanā. Konkurss notika reģionos, un, izvērtējot skolēnu sniegumu, radās ideja rīkot konkursa noslēguma sarīkojumu Latvijas Nacionālajā Bibliotēkā, lai bērni un jaunieši, kuri padziļināti interesējas par vārda mākslu un spēj to savā priekšnesumā arī atklāt, iepazītos cits ar cita sniegumu vidē, kas pastiprina viņu motivāciju turpināt lasīt un meklēt līdzekļus savai radošajai un mākslinieciskajai pašizteiksmei," bija rakstīts VISC uzaicinājuma vēstulē.

Tāpēc uz sarīkojumu "Vārdu atbalss bezgalība…" 30. novembrī Latvijas Nacionālajā Bibliotēkā bija aicināti 25 skolēni kopā ar saviem skolotājiem un vecākiem no visas Latvijas, lai gan izveidotu kopīgu dzejas un prozas priekšnesumu un to sniegtu klausītājiem, gan vairāk uzzinātu par LNB darbību un pašu celtni. Pasākumā piedalījās arī Dobeles Valsts ģimnāzijas 12.A2 klases skolēns Toms Dalbiņš un latviešu valodas un literatūras skolotāja Ruta Veidemane.

Pēc spraiga mēģinājumu procesa, kura laikā tapa kopīgs skatuves runas sniegums, visi tika aicināti ekskursijā pa bibliotēkas telpām. Bija iespēja apskatīt Krišjāņa Barona Dainu skapi un vismazāko LNB īpašumā esošo grāmatiņu, uzzināt par tautas grāmatu plauktos saziedotajiem izdevumiem, kā arī priecāties par Rīgas panorāmu no Bibliotēkas pašiem augstākajiem stāviem.

Pēcpusdienā skolotāji un vecāki varēja novērtēt bērnu un jauniešu sniegumu latviešu autoru dzejas un prozas lasījumos. Tie bija gan humorpilni, gan emocionāli un ļoti saviļņojoši, gan pārdomas rosinoši. Daudzi skatuves runai izvēlētie teksti bija saistīti ar Latviju, mūsu valsts simtgadi un latviešu tautas likteņgaitām. Neviena runātāja sniegums klausītājus neatstāja vienaldzīgus, jo katrs vārds tika teikts ar pārliecību un no sirds. Arī Toma Dalbiņa runātais teksts no Alberta Bela "Sarunām par integrāciju" bija pārliecinošs. Skolēnu uzstāšanos harmoniski papildināja komponista, mūziķa Valda Zilvera instrumentālās variācijas.

Skolotāja Ruta Veidemane atzīst, ka Toma sniegums arī līdzšinējos skatuves runas konkursos allaž bijis drošs, atraisīts. - Toms ir ļoti atvērts, tāpēc viņam labi izdodas. Tas ir talants, jo speciāli iemācīt drošu, sirds atvērtu runu nevar.

- Nav jau grūti to darīt, vienīgais, kas attur, - teksts jāiemācās no galvas, Tāpēc arī man tie darbi ir tādi īsi, - Toms pajoko. Par to, vai puisis arī savu nākotni saista ar skatuvi, Toms gan atbild izvairīgi, bet: - Ja būs iespēja, kāpēc gan nē?

Noslēgumā sarīkojuma dalībnieki un skolotājas saņēma īpaši darinātus bloknotus savu radošo ideju pierakstīšanai. Nebija gan solītās tikšanās ar vairākiem latviešu literātiem, kuri nevarēja ierasties dažādu apstākļu dēļ. Toties skolēnus ar Jāņa Jaunsudrabiņa eseju "Piemini Latviju!" uzrunāja aktieris Jānis Skanis. Mākslinieks sacīja paldies skolēniem un pedagogiem, ka arī šajā laikā ir cilvēki, kuri mīl grāmatu, ciena runāta vārda skaistumu un spēku.

Sarīkojumā bija un fotografēja laborante Sarmīte Šmite

Pirms LNB apmeklējuma - tikšanās ar Raini.

Apskatījām bibliotēkas plašumus.

Toms Dalbiņš runā par integrāciju.

Daļa dalībnieku sarīkojuma noslēgumā.

Ir gandarījums par paveikto.

atpakaļ
Jautājumi, komentāri par rakstu