Tilts, kas "uzbūvēts" no 50 A4 papīra loksnēm
  • Sofija sāk darbu
  • Darba iznākums ir lielisks
  • Brāļu komandas "RiRo" darinātais tilts.

Papīra tilts var noturēt pāri simts kilogramiem

Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Studentu pašpārvalde jau astoto gadu rīkoja konkursu skolēniem, tehnikumu audzēkņiem un studentiem “Papīra tilti”, dodot iespēju iejusties inženieru “ādā” – projektēt un uzbūvēt papīra tiltu, kas iztur noteiktu svara noslodzi. Dalībniekiem tilti bija jāuzbūvē, izmantojot 50 A4 papīra loksnes un līmi.

Šo iespēju izmantoja arī Dobeles Valsts ģimnāzijas 7.C klases skolniece Sofija Steļmaha un 7.B klases skolēni Roberts un Ričards Dzeņi. Rezultāti ir ļoti iepriecinoši. Skolēnu konkurencē Sofija ir ieguvusi 2.vietu. Tilta autore bija prognozējusi, ka viņas būvkonstrukcija noturēs 7,5 kg slogu, taču rezultātā tilts spēja noturēt 91,3 kg. Savukārt Roberts un Ričards bija paredzējuši izturību 2,86 līdz 3 kg, bet būve spēja izturēt 69,75 kg noslogojumu. Brāļu veikums ierindojies 3.vietā. Pirmo vietu ieguvis kāda Auces vidusskolas 12. klases skolēna būvētais tilts,  kurš izturējis 123,2 kg noslodzi.

Roberts un Ričards pastāstīja, ka darbs tilta projektēšanā un būvē prasījis veselu dienu un lielu precizitāti, taču bijis ļoti aizraujošs, tāpēc viņi ko tamlīdzīgu darīs atkal, ja tiks aicināti.

-Izdomājām taisīt tiltu, jo gribējās uzzināt, ko mēs spējam paveikt un cik tāds tilts būs izturīgs. Protams, gribējās arī vinnēt. Taču arī trešā vieta ir ļoti labi. Šādu darbu veicām pirmo reizi, un bija ļoti interesanti. Tas prasīja vairākas stundas. Sākām no rīta, tiklīdz pamodāmies, un deviņos vakarā pabeidzām. Ričards izdomāja dizainu, lai tilts būtu izturīgs. Roberts vairāk darbojās tehniski.

Zēni atklāja, ka darba gaitā bijušas arī radošas domstarpības, piemēram, kā pareizāk izveidot tilta projektu, kura būtu labākā konstrukcija, lai tilts izturētu. Roberts un Ričards atzina: komandas, kurai brāļi deva nosaukumu “RiRo”, kopdarbs ir izdevies.

Sarmīte Rone

Foto no skolēnu arhīva

atpakaļ
Jautājumi, komentāri par rakstu