Mācību ekskursijā – par uzņēmējdarbības dažādību

Skolotāju dienas ieskaņā 28. septembrī Dobeles Valsts ģimnāzijas skolotāji un darbinieki devās mācību ekskursijā uz Bauskas un Jelgavas novadiem, lai iepazītu dažāda veida uzņēmējdarbības izpausmes un gūtu jaunu pieredzi, kas turpmāk noderēs mācību procesā un ikdienas darbā.

Viens no brauciena mērķiem bija Bruknas muiža Bauskas pusē. Muižā priestera Andreja Mediņa vadībā saimnieko Kalna Svētību Kopiena. Tajā uzturas jauni cilvēki, kuri cenšas ar lūgšanu un darba terapijas palīdzību atbrīvoties no atkarībām. Kopienas dzīves vadmotīvs ir "Dievs, daba un darbs", devīze – attīrīšanās un atdzimšana. Kopienā jaunieši laiku vada lūgšanās un darbos, kas saistīti ar muižas ēku, saimniecības uzturēšanu, dažādiem pasākumiem. Kopienas uzņēmējdarbība ir saistīta ar ķiploku audzēšanu un daudzveidīgas ķiploku produkcijas ražošanu. Lieki piebilst, ka visi darbi notiek ar pašu spēkiem un rokām.

Bruknas iemītnieki lepojas ar pašu celto starpkonfesiju baznīcu, kuras interjeru ar Jēzus skulptūru veidojis jaunais tēlnieks Sandis Aispurs. Viņš ir autors arī divpadsmit apustuļu skulptūrām, kas izvietotas plašā teritorijā pie baznīcas.

Noteikti ir vērts aizbraukt uz Bruknas muižu kaut reizi mūžā, lai redzētu un uzzinātu, kā no kādreizējās lopu kūts ēka ir atdzimusi majestātiskā veidolā, apskatītu interesanto Renesanses dārzu, kur ziedu vietā tiek audzēti dārzeņi un garšaugi, varbūt būt klāt kādā skaistā koncertā šajā dārzā. Bruknā labdarības koncertos muzicē daudzi Latvijā populāri mākslinieki. Pārdomām noderēs gan redzētais, gan priestera Andreja Mediņa un viņa palīgu stāstījums pa Kalna Svētību Kopienas dzīvi, centieniem un mērķiem.

Atceļā iegriezāmies Jelgavas  novada Sesavas pagasta zemnieku saimniecībā "Blūdži" jeb Mālkalnu sētā, kur saimnieko konkursa "Īstās latvju saimnieces" optimistiskā dalībniece Ināra Mālkalne. Prezentācijā par Mālkalnu siera ražotnes izaugsmi un produkciju saimniece pārliecinoši stāstīja par uzņēmējdarbības iespējām arī nelielā saimniecībā, ja vien ir uzņēmība un visas ģimenes ieinteresētība un atbalsts. Visspilgtākais apliecinājums tam ir fakts, ka Ināras kundzes vecākais dēls ir galvenais sieru gatavotājs, bet jaunākais, kuram šobrīd ir 15 gadu, jau 12 gados izcepis pirmo maizes klaipiņu. Mūs cienāja gan ar gardo pašcepto maizi, gan pāri divdesmit sieru šķirnēm, gan putraimdesām. "Blūdžos" top vairāk nekā trīs desmiti svaigo sieru veidu, te cep maizi, gatavo dabīgu tomātu sulu. Produkcija tiek pārdota gan vietējā tirgū, gan eksportēta uz vairākām valstīm.

Saimniece apliecināja, ka viesu "Blūdžos" netrūkst: ir saskaitīts, ka gada laikā Mālkalnu sētu apmeklē ap diviem tūkstošiem tūristu. Vai tas neapgrūtina ikdienas dzīvi? Ināras kundze ar smaidu atbildēja – nē, viņi sniedz pozitīvu enerģiju. Tikai vienreiz ir gadījušies tādi atbraucēji, kurus pavadīt saimniece nav vēlējusies. Dobeles Valsts ģimnāzijas darbinieku autobusā Mālkalnu saimniecei par godu braši tika nodziedāts: "Lai slava tai!".

Braucienā bija arī laborante Sarmīte Šmite

Autores foto

Visi kopā pie Bruknas muižas ēkas.

Kopienas dzīves likumi.

Iepazīstam Bruknā izgatavotos ķiploku produktus.

Arī mēs tikām aicināti pusdienās.

Mātes Terēzes kapelā.

Ceļā uz Bruknas baznīcu.

dievnama interjeru veidojis Sandis Aispurs. Ērģeles pārvestas no slēgtas baznīcas Spānijā.

Bruknā ir arī āra altārs, ko, sekojot sirds aicinājumam, savām rokām uzbūvējis kāds vīrs.

Mūs sagaida allaž optimistiskā saimniece Ināra Mālkalne...

... un ceļā priekšā gan prezentāciju par sieru ražošanu,...

... gan vairāk nekā divus desmitus sieru veidu degustācijai, ...

... gan putraimdesas!

atpakaļ
Jautājumi, komentāri par rakstu