Izzinoši radoša nodarbība "Cilvēks, koks, kultūrvērtība"

2023. gada 22. martā 8. un 9.klašu skolēniem kultūrizglītības programmas "Latvijas skolas somas" ietvaros notika izzinoši radoša nodarbība "Cilvēks, koks, kultūrvērtība" ("Koka daudzveidīgā dzīve"). Tajā skolēni iepazina koku raksturīgākās īpašības, to izmantošanas iespējas, apstrādes veidus un izmantojamos instrumentus. Iepazina arī dažas jaunas, ar kokapstrādi saistītas profesijas.

Šī nodarbība noritēja divās daļās – teorētiskā un praktiskā daļa. Teorētiskajā daļā tika apskatīta dažādu koku plašā izmantojamība dažādās sadzīves jomās. Bija iespēja aplūkot gan latviešu, gan cittautiešu meistaru koka darinājumus. Stāstījums tika bagātināts ar piemēriem no latviešu folkloras – mīklas, sakāmvārdi, teikas.

Praktiskajā daļā skolēni darbojās četrās stacijās: mizošana ar slīmestu, ēvelēšana, zāģēšana ar zāģi (ar kuru jāzāģē divatā), grebšana ar kaltiem. Pats nozīmīgākais un skolēnu novērtētākais bija kopdarbs – izgrebta puķu kaste, kas tika atstāta skolā lietošanai. Gandarījums par savu devumu uzdevuma veikšanā.

Skolēni varēja spēlēt dažādas no koka gatavotas spēles. Protams, vislielāko sajūsmu izraisīja cīņa ar skaidu maisiem, stāvot uz baļķa. Aktīvi iesaistījās arī līdzjutēji, uzmundrinot cīnītājus un uzvarētājiem veltot aplausu vētru. Tas saliedēja klases kolektīvu un radīja kopības sajūtu.

Nodarbību vadīja harizmātiski, enerģiski, ļoti atsaucīgi un ieinteresēti cilvēki, kas jau ar pirmajām minūtēm spēja pārliecināt jauniešus par šīs tēmas svarīgumu. Viņi runāja pietiekami vienkārši, skolēnu interesēm un uztverei atbilstošā veidā, tai pat laikā iekļaujot daudz jokus, atraktīvus atgadījumus no pašu pieredzes, atbildēja uz visiem jautājumiem.

Skolēni guva skaidru priekšstatu par to, ka koks bija neatņemama dzīves sastāvdaļa senatnē, un tāda ir arī šodien.

Tekstu sagatavoja Krista Karlsone, Katrīna Kasatkina 9.A klase

atpakaļ
Jautājumi, komentāri par rakstu