Atjaunotajam Dobeles Atbrīvošanas piemineklim – 15. gadadiena

Atjaunotā Dobeles Atbrīvošanas pieminekļa 15. gadadienā, 21. septembrī, Dobeles Valsts ģimnāzijas skolēni piedalījās tradicionālā pasākumā pie pieminekļa - ziedu paklāja veidošanā.

Dobeles Atbrīvošanas piemineklis ir veltīts I pasaules karā un Latvijas brīvības cīņās kritušajiem karavīriem. Tā autors ir tēlnieks Kārlis Zemdega. Piemineklim ir bijusi sarežģīta vēsture – faktiski tas ir piedzimis divreiz.

Pirmo reizi Dobeles Atbrīvošanas pieminekli svinīgi atklāja 1940. gada 9. jūnijā toreizējā Vienības laukumā. Tas bija pēdējais uzvarai un brīvībai atklātais piemineklis neatkarīgajā Latvijā. Sākotnējā vietā piemineklis atradās līdz 1950.gadam, kad pēc padomju varas iestāžu rīkojuma to uzspridzināja un vēlāk uz palikušā pamatakmens uzstādīja pieminekli padomju karavīriem.

Sākoties nacionālajai atmodai, 1988. Gadā pieņēma lēmumu atjaunot K. Zemdegas pieminekli. Tika izveidots speciāls fonds, kurā ieskaitītie uzņēmumu, organizāciju un privātpersonu ziedojumi tika izlietoti pieminekļa atjaunošanai un uzstādīšanai nu jau citā vietā – laukumā iepretim Dobeles pilsdrupām. Šī vieta tika izraudzīta, ņemot vērā iedzīvotāju aptaujas rezultātus. Atjaunoto pieminekli veidoja tēlniece Inta Berga un akmeņkalis Libērijs Peļņa. To atklāja 1996. gada 21. septembrī.

atpakaļ
Jautājumi, komentāri par rakstu