11.IV klases skolēni mācību ekskursijā

Šī gada 3. aprīlī Dobeles Valsts ģimnāzijas 11.IV klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Rīgu.

Pirmais pieturas punkts - Latvijas Republikas Saeima, lai klātienē iepazītos ar vietu, kur notiek Saeimas sēdes, tiek pieņemti valstij svarīgi likumi, kā arī  uzņemti ārvalstu diplomāti. Kopā ar gidi izstaigājām 4 zāles ar atšķirīgām funkcijām. Vienā no tām 1929. gadā atvadījās no dzejnieka Raiņa un 2024. gadā uzņēma Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, otrā zālē pie sienas bija bilde ar Latvijas valsts 1. prezidentu Jāni Čaksti. Ekskursiju turpinājām zālē, kurā atrodas Latvijas karogs, kurš tapis no cilvēku parakstiem. Visbeidzot nokļuvām Saeimas Sēžu zālē, kura patiesībā ir daudz mazāka nekā izskatās televīzijā. Interesants bija fakts, ka okupācijas laikā zāles krēsli bija izkārtoti uz austrumiem - Maskavu, jo tāda bija tā laika ideoloģija. Apmeklējuma beigu daļā apskatījām diplomātu dāvanas un plašo bibliotēku, kurā interesantākās likās biezās grāmatas, kurās apkopoti rokrakstā pierakstītie pirmo Saeimas sēžu protokoli.

Tālāk ceļš veda uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, kur piedalījāmies nodarbībā “Lasīšana kā pretošanās jeb pašizdots”. Nodarbības sākumā iepazināmies ar materiāliem par aizliegumiem, kas saistīti ar rakstītu un lasītu vārdu dažādos Latvijas vēstures posmos – no grāmatniecības pirmsākumiem līdz mūsdienām. Pēc tam katrs prezentējām paveikto. Nodarbība palīdzēja uztvert un atlasīt informācijā būtisko, rosināja pārdomāt par vārda un preses brīvību senākā un ne tik senā pagātnē. Aplūkojām arī ekspozīciju “Grāmata Latvijā” un atlikušajā laikā  varējām pildīt orientēšanās uzdevumus pa visu bibliotēku, tādējādi attīstot analītisko domāšanu un spējas strādāt komandā.

Dienas izskaņā devāmies uz Dirty Deal Teatro. Jau ierodoties ēkā, varēja noprast, ka izrāde “Netikumīgie” nebūs kā ierastās Dailes vai Nacionālā teātra izrādes. Gaisotne teātra telpās bija pavisam nepiespiesta un vienkārša. Skatuve bija novietota pa vidu starp skatītājiem. Lai gan izrāde bija stāsts par skolēniem, viņu pieaugšanu, skolu, izglītību, audzināšanu un brīvību, tā likās neparasta, un katrs to varēja uztvert citādāk. Man tā vairāk lika saprast skolotāju ikdienu un sajūtas. Interesanti bija arī tas, ka izrādē bija daudz video materiālu, tos pārraidīja katru savā telpas pusē un tie tika atskaņoti vienlaicīgi. Arī skatītājiem vajadzēja palikt možiem, jo jebkurā brīdī varēja tikt uzdots kāds jautājums vai kāda cita veida aktivitāte. Šī pieredze bija tiešām unikāla, tāpēc ieteiktu ikvienam doties uz Dirty Deal Teatro un noskatīties izrādi pašam savām acīm.

11.IV klases skolnieces Ieva Karro, Krista Kacina, Ance Grante

atpakaļ
Jautājumi, komentāri par rakstu