DVĢ

DOBELES VALSTS ĢIMNĀZIJA

Debatētāji mācās darbnīcās

Debatētāji mācās darbnīcās


Šo sestdien, 18.oktobrī, Dobeles Valsts ģimnāzijā visu dienu skanēja runas un virmoja intelektuāli piepildīta aura, kas radās "Debašu darbnīcu 2.0" ietvaros. Skolā bija ieradušies vairāk kā 50 debatētāji no Liepājas, Jelgavas, Rīgas, Iecavas, Auces un protams, ka ģimnāzijas debašu kluba. Jauniešus pavadīja arī viņu treneri un skolotāji, kas gan asistēja, gan mācijās paši.

Astoņas stundas ilgās darbnīcas iesāka īpašais viesis, Saeimas deputāts Raivis Dzintars, kurš gan šoreiz vadīja no politikas ļoti attālu nodarbību. Tās laikā deputāts stāstīja par efektīvāku mērķu sasniegšanu, kā arī savu pieredzi, kļūdām un uzvarām. Nodarbības laikā jaunieši izmantoja izdevību un uzdeva politiķim dažādus jautājumus, kā rezultātā varēja gūt konkrētus padomus no augstas valsts amatpersonas.

"Redzēt, ka tik daudz jaunieši agrā sestdienas rītā tā vietā, lai pavadītu laiku zem segām, pie televizora vai datora, brīvprātīgi sanākuši mācīties un pilnveidoties, bija ļoti patīkami. Mūsu cilvēki un mūsu smadzenes ir svarīgākais Latvijas resurss, kurā kurā nekad nav par daudz ieguldīt," par pasākuma vērtību komentē R.Dzintars.

Otrā darbnīca sadalīja debatētājus pieredzējušajos un iesācējos, kur jaunajiem debatētājiem tika skaidroti debašu pamatprincipi, ko darīja viens no Latvijas debašu pamatlicējiem – Vilnis Auzāns. Savukārt, ar pieredzējušajiem debatētāiem, kuru skaitā bija arī Dobeles Valsts ģimnāzijas jaunieši, strādāja iepriekšējo gadu Republikas čempions Ints Skaldis un pieredzējusi debatētāja Zanda Sīkle. Viņi izklāstīja savu pieredzi un knifiņus, kā labāk sagatavot izcilu debašu lietu.

Pēc nodarbībām pienāca laiks zināšanas pielietot praksē. Jaunieši uzzināja debašu tēmu, kas bija par to, vai autovadītājiem, kuri savās mašīnās pārvietojas vieni paši, vajadzētu piemērot sodu, kā tas tiek darīts, piemēram, dažos ASV apgabalos. Debatētāji tika sadalīti jauktās komandās, kur satikās ar cilvēkiem, ko nekad iepriekš nebija pat redzējuši.

Lai sagatavotu lietu par šo rezolūciju 18 komandām tika dotas divas ar pusi stundas, kuru laikā viņi arī "pasildīja" Dobeles ekonomiku, paēdot vietējās ēstuvēs un, ja palika laiks, mazliet apskatījās pilsētu. Pēc intensīva darba skolēni sāka divus aizraujošus riņķus, kuru laikā pārbaudīja savas komandas prasmes un izplānoto debašu stratēģiju.

Turnīra daļā biežāk uzvaru svinēja viedoklis, ka šoferu pārvietošanās vienatnē ir nosodāma un kaitīga prakse, kas atstāj paliekošas sekas uz ekoloģiju, infrastruktūru, drošību, kā arī veicina sastrēģumu rašanos lielpilsētās. No labākās puses sevi parādīja komandas, kurās bija Dobeles Valsts ģimnāzijas audzēkņi.

Otro gadu "Debašu darbnīcās" piedalās Līva Voitehoviča, kuras prasmes turnīrā augstu novērtēja tiesneši. Līva atzīst, ka šogad mūsu debatetāji ir konkurētspējīgi un var pilnvērtīgi sacensties ar jebkuras skolas auzēkņiem. Debašu darbnīcās viņa augstu novērtēja R.Dzintara nodarbību, kurā varēja gūt daudz dzīvei noderīgu atziņu, par kurām gan bija jau iepriekš domāts, taču ne pietiekoši mērķtiecīgi pie tām strādāts.

Debatētāja Agnese Grabinska uzsver, ka šādas darbnīcas vērtību dod ne vien jauniešiem pašiem, bet arī Dobeles novadam, jo jaunieši ieguva priekšstatu par pilsētu, taču nepaspēja to apskatīt. Iespējams, ka pēc darbnīcām kādam no viņiem radīsies vēlme atkārtoti atbraukt uz Dobeli.

Pasākums veiksmīgi tika noslēgts ap 18:00 un līdz ar to arī beidzās piepildītā debašu diena. Darbnīcu organizētājs, ģimnāzijas debašu kluba vadītājs Kristaps Auzāns uzsver, ka pasākums izdevās tieši tāds, kāds tas bija ieplānots.

Programmas "Iespējamā Misija" skolotājs Auzāns uzskata, ka "Debašu darbnīcu" veidošana Dobelē bija būtisks un svarīgs notikums tālākai šāda intelektuālā sporta attīstībai: "Par spīti dažādām grūtībām un šķēršļiem, ko muļķīgā kārtā pārsvarā sagādājušas tieši vietējās pašvaldības iestādes, esam veiksmīgi atzīmējuši Dobeli Latvijas debašu kartē. Par to liecina mūsu debatētāju prasmes un līmenis, kā arī lielais apmeklētāju skaits darbnīcās. Īpašs prieks ir par to, ka debates izplatās, pavisam nesen jauns debašu puciņš nodibināts arī Aucē."

Debašu darbnīcas bija labs pasākums, lai veiksmīgi sagatavotos decembrī gaidāmajam valsts turnīram, kurā skolēni debatēs par to, vai būtu jāatbalsta Latvijā ražoti produkti.

Informāciju sagatavoja K.Auzāns

Jautājumi, komentāri par rakstu
 

Jaunumi sadaļā Konkursi