DVĢ

DOBELES VALSTS ĢIMNĀZIJA

"Bērnu žūrija ir laba lieta, jo palīdz izvēlēties grāmatas"

Ar interesantu ekskursiju noslēgusies ikgadējā jauno lasītāju – bērnu un jauniešu grāmatu ekspertu - darbošanās Bērnu žūrijā, ko organizē Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs.

Dobeles Valsts ģimnāzijas bibliotekāre, latviešu valodas un literatūras skolotāja Gunda Akermane atzina, ka ekspertu skaits žūrijā ir aptuveni līdzīgs katru gadu, un kopā ar jaunajiem lasītājiem divos vecumposmos – 11+ un 15+ - tajā jau vairākus gadus darbojas arī trīs pieaugušie - vecāku žūrija. Šogad žūrijā strādāja 27 skolēni un skolotājas  Gunda Akermane, Ruta Veidemane un Aija Prokopova.

Žūrija strādāja no 2018. gada līdz šī gada februārim. Visaktīvākie lasītāji ir 10. klašu skolēni.

- Tāpat kā pagājušajā gadā skolēniem bija jāizlasa sešas grāmatas. Taču šogad bija problēma ar grāmatu eksemplāru nodrošināšanu, turklāt vecumposmā 15+ divas bija ļoti apjomīgas fantāzijas žanra grāmatas – tuvu 700 lappusēm katra. Tas mazliet paildzināja lasīšanas procesu un radīja nelielu sastrēgumu, - pastāstīja Gunda Akermane.

7. un 8. klašu skolēni pagaidām nav aktīvi lasītāji, atzina skolotāja. Tāpēc īpaši uzteicams ir Emīls Karpis no 7.A klases, Dace Jansone no 8.A un Annija Bluimfelde no 8.B, kuri izrādīja interesi par ekspertu darbošanos un tika līdz finišam, izlasot visas sešas kolekcijas grāmatas. Uzslavu pelnījuši 9.A klases četri lasītāji un pieci skolēni no 10.A2 klases. Īpašs prieks, ka arī "divpadsmitie" atrod laiku grāmatu lasīšanai, un žūrijā darbojās četri eksperti no 12.A1, pa vienam no 12.A2 un 12.BK.

Šogad Bērnu žūrijai 15+ vecumposmā nebija jāvērtē dzejas grāmata, bet nākamgad tā atkal būs, skaidroja Gunda Akermane. Skolēnu vērtējumam šogad tika piedāvāta lasāmviela, kas saistīta ar jauniešu problemātiku, un fantastika, kā arī vēstures tematika.  Šajā vecumposmā eksperti visatzinīgāk novērtējuši Keisijas Vestas grāmatu "P.S. Tu man patīc", kā arī Kerijas Dūrijas grāmatu "Septītā kamera".

Jaunākie lasītāji par saistošāko atzina Hamilas K. grāmatu "Vislabākās zāles".

Ir jau zināma lasāmviela nākamajam žūrijas darba cēlienam, un bibliotekāres skatījumā kolekcija ir ļoti laba. Viņa arī cer, ka Bērnu žūriju papildinās jauni eksperti.

Bet šī gada žūrijas ekspertiem norisinājās godam nopelnītā tradicionālā ekskursija, kurā šoreiz ceļš veda uz Cēsu pusi. Skolēni un skolotājas apmeklēja Cēsu koncertzāli, izzināja interesantu uzņēmumu darbību, apskatot Raunas siera un makaronu ražotni un Raunas cepli, kur top keramika, pabija pie Raunas Staburaga. Cēsu mākslas un vēstures muzejā tika apskatīta ceļojošā izstāde "Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss". Šīs 38 vēstules ir iekļautas UNESCO kultūras mantojuma sarakstā, diemžēl, kā sacīja skolotāja, apskatīt var tikai nedaudzas, jo lielākā daļa glabājas fondos. Visvairāk braucējiem bija patikuši Ērgļu klintīs gūtie iespaidi.

Eksperti noteikti  ir penījuši šo noslēguma ekskursiju, jo, neraugoties uz lielo aizņemtību ģimnāzijā,  skolēni tomēr atrod laiku lasīt grāmatas, - sacīja Gunda Akermane.

Un ir gandarījums, ka skolēnu atsauksmēs var jaust atzinīgu attieksmi pret darbošanos Bērnu žūrijā. Lūk, 10.A2 klases skolnieces Annijas Loces atziņa:  "Manuprāt, ir labi, ka ir tāda Bērnu žūrija. Es gribu lasīt, bet nemāku izvēlēties grāmatas. Bērnu žūrija palīdz izvēli padarīt vieglāku. Ir atšķirība, ja tev jāizvēlas no 50 vai piecām grāmatām. Manuprāt, Bērnu žūrija ir ļoti laba lieta. Noteikti piedalīšos atkal."

 

Sagatavoja laborante Sarmīte Rone
Autores foto un foto no brauciena albuma

Eksperti pie Raunas Staburaga

Vidzemes koncertzālē, klausoties gides atraktīvajā un patriotiskajā stāstījumā

Zaļā siera un makaronu ražotnē Raunā

Jautājumi, komentāri par rakstu
 

Jaunumi