Arī pie Dobeles Valsts ģimnāzijas 20. janvāra rītā tika aizdegts piemiņas ugunskurs Barikāžu aizstāvju atcerei.

Atzīmējot Barikāžu aizstāvju atceres dienu

Arī pie Dobeles Valsts ģimnāzijas 20. janvāra rītā tika aizdegts piemiņas ugunskurs Barikāžu aizstāvju atcerei.

Mācību stundas klasēs šajā dienā iesākās, pieminot Barikāžu aizstāvjus ar izglītojoša video fragmenta no filmas "Tēvu barikādes" noskatīšanos un atceroties vēsturiskos notikumus pirms gandrīz 30 gadiem. 

Skolēniem tika atgādināti vēstures fakti par to, kā naktī uz 1991. gada 13. janvāri PSRS armijas tanki aplenca Lietuvas AP ēku, ieņēma Lietuvas TV, radio, telegrāfu. Viļņā tika nogalināti 14 un ievainoti 110 cilvēku. Sakarā ar vardarbību Lietuvā un iespējamo bruņoto apvērsumu Latvijā plkst. 4.45 Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs D. Īvāns radiouzrunā aicināja Latvijas iedzīvotājus aizsargāt valsts stratēģiski svarīgos objektus un pulcēties Rīgā 11. novembra krastmalā uz Vislatvijas protesta manifestāciju (piedalījās apmēram pusmiljons cilvēku).

Sākās barikāžu celtniecība, lai aizsargātu Latvijas Republikas Augstāko Padomi, Ministru padomes ēkas, Radionamu Doma laukumā, telefona un telegrāfa centrāli, tiltus, Radio un televīzijas centru Zaķusalā. Rīdziniekiem palīgā devās citu pilsētu un lauku iedzīvotāji ar smago tehniku. 15.janvārī Interfronte un Latvijas kompartijas ortodoksālais spārns izveidoja Vislatvijas glābšanas komiteju, kura gatavojās pārņemt varu Latvijā.

Padomju milicijas specvienība OMON sāka uzbrukumus barikāžu aizstāvjiem. Apšaudēs gāja bojā Rīgas miliči Vladimirs Gomonovičs un Sergejs Konoņenko, tika ievainoti Bauskas rajona miliči Jānis Jasevičs, Aļģis Simanovičs, Renārs Zaļais, Valērijs Markūns. Pie Bastejkalna tika nogalināts kinooperators Andris Slapiņš un vidusskolēns Edijs Riekstiņš, nāvīgi ievainots tika operators Gvido Zvaigzne. Apšaudē ievainoja arī vairākus barikāžu dalībniekus un Krievijas žurnālistu. Barikāžu dienu laikā tika izveidots Sabiedriskās drošības departaments, kas koordinēja un vadīja arī tautas brīvprātīgo kārtības sargu vienību darbu. Kad politiskā situācija stabilizējās, barikādes Rīgā pakāpeniski sāka nojaukt.

Paldies par Barikāžu atceres noskaņas radīšanu  ģimnāzijas direktores vietniecei Kristīnei Pakulei, saimniecības vadītājam Andrim Jakovļevam, darbiniekam Aivaram Blumfeldam!

Sagatavoja Sarmīte Rone

Direktores Ineses Didžes foto

atpakaļ
Jautājumi, komentāri par rakstu